Mødetidspunktet flyttes til kl. 15–16, så kan man deltage sammen med sin faggruppe inden for almindelig arbejds- og mødetid. Vi holder fast i den første torsdag i måneden. Spred meget gerne budskabet om Fagkonsulentens Forum. I kan se mødekalenderen for næste skoleår her:
• Tors. 1/9–22 kl. 15–16: Hvordan får vi arbejdet mere tydeligt med historiefaglige problemstillinger? Og: alt, hvad deltagerne har brug for at vende!
• Tors. 6/10–22 kl. 15–16: Planlægning af et samlet forløb – opfyldelse af læreplanens krav & plads til spas. Og: alt, hvad deltagerne har brug for at vende!
• Tors. 3/11–22 kl. 15–16 Teori og metode i historiefaget – elevernes bevidsthed om hvordan man arbejder og tænker i faget. Og: alt, hvad deltagerne har brug for at vende!
• Tors. 1/12–22 kl. 15–16: KS-eksamen: fler- og enkeltfaglig. Og: alt, hvad deltagerne har brug for at vende!
• Tors. 5/1–23 kl. 15–16: SRP og SSO – det skriftlige historiefag og det flerfaglige samarbejde. Og: alt, hvad deltagerne har brug for at vende!
• Tors. 2/2–23 kl. 15–16: Ud af huset – hvordan kan vi få endnu mere ud af studieture og ekskursioner? Og: alt, hvad deltagerne har brug for at vende!
• Tors. 2/3–23 kl. 15–16: HO og DHO – hvordan kan vi træne eleverne i at skrive historiefagligt? Og: alt, hvad deltagerne har brug for at vende!
• Tors. 6/4–23 kl. 15–16: Evaluering – hvad får eleverne mon ud af historieundervisningen? Og: alt, hvad deltagerne har brug for at vende!
• Tors. 4/5–23 kl. 15–16: Eksamen! Og: alt, hvad deltagerne har brug for at vende!
Skriv gerne spørgsmål på gruppens væg før mødet.
Deltagelse i eftermiddagsmøderne kræver blot at du har en bruger på historielaerer.dk, tilmelder dig gruppen ‘fagkonsulentens forum’ og benytter linket ‘videomøder’ i gruppens menu , når tiden er inde.
Tilføj til din kalender
| iCal