Ad 1: Referent:
Dorette Mortensen valgt
Ad 2: Ordstyrer:
Helle Floor valgt
Ad 3. Bestyrelsens beretning og diskussion:
David Kyng aflægger beretning: Bestyrelsens beretning 2013–2015 er desuden offentliggjort i seneste nummer af Noter 206.
Beretningen:
• Vi mangler for øjeblikket en regionssekretær på Fyn.
• Klaus Bjerre har i mange år varetaget foreningens økonomi; dette hverv går nu over til Peder Jacob Ellehave Kragh. Medlemstallet ligger på ca. 1650 og har ligget der, de seneste år.
• Bestyrelsens virke har fx bestået i kursusvirksomhed. Efteråret 2015 har været travlt med hensyn til kursusvirksomhed. Til gengæld er rejsekurser for nedadgående.
• Noter ønsker både at tilgodese det fag-faglige og det fagdidaktiske. Her er det fagdidaktiske fortsat en udfordring, der trænger til yderligere udfoldelse.
• Historiekonkurrencen ønskes der fortsat fokus på – der er fortsat ikke helt så mange bidrag, som det kunne være ønskeligt. I år er temaet: Mennesket, der skabte historie. David Kyng opfordrede os til at inspirere vores elever til deltagelse. På EMU og på historielaerer.dk ligger materiale til oplysning om historiekonkurrencen.
• De vigtigste elektroniske platforme for historiefaget er vores facebookgruppe og historielaerer.dk.
• I denne bestyrelsesperiode er der sket et fagkonsulentskifte fra Lene Jeppesen til Christian Vollmond. Historielærerforeningen har et godt samarbejde med fagkonsulenten.
• Euroclio var en stor satsning – en god konference, hvor 167 deltagere fra 48 forskellige lan-de mødtes i Helsingør.
• En ny historiedidaktik er under udarbejdelse forventes at udkomme inden for den nærmeste fremtid – til august 2016.
• Historielærerforeningen samarbejder med Natioalt Videnscenter for Historie- og Kulturarvsformidling — HISTORIELAB. Her er mange ressourcer til rådighed for frugtbart samarbej-de. Faggrupperne på de enkelte skoler kan her hente inspiration til konkrete undervisningsforløb eller til kompetenceudvikling inden for faggruppen, fx mht. skriftlighed eller innovation.
• Der har desuden været samarbejde omkring indsamling efter oversvømmelser på Balkan.
Ad 4: Kassererens beretning:
Rasmus Østergaard berettede om budget og regnskab:
• Vi har haft lidt færre udgifter end indtægter. Der har ikke været overraskende poster på budget eller regnskab.
• Det nye budget lander på et underskud på ca. 167.000 kroner; men tidligere års erfaring tyder på, at dette underskud bliver mindre; så foreningen ser fremtiden i møde med lyst sind. Kommende økonomiansvarlige for historielæreforeningen, Peter Kragh takker for det hidtidige arbejde i foreningen og for yderst gennemsigtige regnskaber hidtil.
• Under aktiver i foreningens status står et beskedent beløb til et Balkanengagement – dette bør gives til et, ja!: Balkanengagement.
• Der bør desuden fremover i bestyrelsen tages stilling til aktiegevinst – jf. fru Bjerres indsigelse.
Allan Ahles underafdeling:
• I kursusafdelingen er der ikke et synligt kursusregnskab til. Regionskurserne og de landsdækkende kurser har fungeret godt, fordi kursuscigarkassen har fungeret efter bedste hensigt – her er nu en beholdning på godt og vel 300.000. Altså en pænt stor cigarkasse 🙂
• Laver man et kursus, skal dette indsendes med budget til kassen for godkendelse via regionssekretæren. Ordningen er velfungerende med fine kurser med fine overskud.
• Der opstod en diskussion om kursusgebyrer i kølvandet på denne beretning. Generelt ønskede foreningen ikke at begynde at lave kurser med underskud – det er i forvejen billige kurser, der udbydes inden for foreningen. Flere henstillede til den nye bestyrelse, at praksis om kurser og priser herfor fortsættes. En enkelt ønskede, at kursusgebyrer nedsættes, hvis der er mulighed herfor.
• Regnskab og budget blev vedtaget med klapsalver.
Ad 5: Kontingentet fastholdes
Ad. 6: Kursuspolitik
Burkhard Sievers har skrevet en lille artikel til næste Noter, Noter 207 – om fortællingen i historiefaget.
Selv veltilrettelagte rejsekurser savner tilmeldte. Skal vi fremover holde fingrene fra kurser med mere end to overnatninger? Spørgsmålet udløste en større diskussion. Følgende synspunkter blev fremført:
• Flere talte varmt for rejsekurserne – at disse gav noget ganske særligt med hensyn til erfaringsudveksling mellem kolleger.
• Flere udtrykte bekymring med hensyn til fremover at få lov til at deltage i rejsekurser på grund af besparelser i gymnasiesektoren.
• Nogle efterspurgte en mere synlig annoncering af rejsekurser – og der kom forslag om forhåndstilkendegivelse af interesse for konkrete kurser.
• Enkelte foreslog at foreningen gav tilskud til kurser.
• Nogle foreslog, at antallet af udbudte rejsekurser fremover begrænses. Næsten alle rejsekur-ser er aflyst inden for de seneste to år.
Ad. 7 Elektroniske platforme for faget:
Lars Henriksen fremlagde at vores vigtigste platforme er EMU, facebook og historielaerer.dk. På historielaerer.dk satses på videndeling og på et mere synligt udbud af foreningens kurser og aktiviteter. Der er lagt mange timer i dette engagement. EMU er ministeriets platform – her kan medlemmer dog ikke bidrage. Facebook har det problem, at bidragene er ejet af et privat firma. Historielaerer.dk er til gengæld ejet af foreningen og medlemmer kan bidrage.
Hvad mener foreningens medlemmer om disse platforme?
• Der blev udtrykt glæde over og anerkendelse af historielaerer.dk; der er dog også begyndervanskeligheder mht. til oprettelse af bruger. Og facebook opleves af nogle bl.a. derfor lettere tilgængelig.
• Nogle har oprettet grupper på facebook, der også videndeler.
• Allan Ahle udtrykte, at de forskellige platforme kan supplere hinanden og ikke nødvendigvis skal opfattes som alternativer.
• Nogle oplever manglende videndeling i faggruppen på ansættelsessted og understreger i forlængelse heraf vigtigheden af platformene for videndeling.
• En enkelt indvendte, at videndeling – herunder fri adgang til Noter — også har eller bør have sine grænser.
• Trine Loo fra bestyrelsen understregede, at facebook-foraet er pivåbent – derfor er det ikke anbefalelsesværdigt at lægge fx eksamenssæt og SRP-formuleringer ind her.
Ad 8: Valg til ny bestyrelse og suppleant:
Valgt blev de opstillede:
• Regina Olsen, Nordfyns Gymnasium; Lasse T. Jensen, Nørresundby Gymnasium & HF, Winnie Færk, Espergærde Gymnasium og HF; Hanne Mortensen, KVUC; Lars Peter Visti Han-sen, Frederiksborg Gymnasium & HF, Heidi Funder, Rødkilde Gymnasium; Lars Henriksen, Herning Gymnasium, Burkhard Sievers, Odsherreds Gymnasium og David Kyng, Viby Gymnasium.
• Jakob Bang, Odder Gymnasium blev valgt som suppleant.
Ad 9: Valg af revisor:
Rasmus Østergård blev foreslået som kandidat og valgt til posten med klapsalver.
Ad 10. Eventuelt
• Gaver til nyvalgte og afgående tillidsposter.
• Tak fra Euroclio for en god og veltilrettelagt konference i Helsingør.
• Tak til afgående skatmester Klaus Bjerre for 10 (!) år som kasserer.
Således oplevet af Dorette Mortensen.
Forfatter(e)
Formand for foreningen 2017–19 | Pedel på historielaerer.dk
Underviser på Herning Gymnasium


